چگونه قطعات الکترونیک اورجینال را از قطعات الکترونیک تقلبی تشخیص دهیم ؟

مقاله پیش رو بر اساس مطالعات سالیان طولانی و تشکیل کمیته ها و سمپوزیم هایی در این ارتباط آماده شده است تا در خرید قطعات الکترونیک و بررسی سفارش قطعات الکترونیک به افراد کمک کند قطعات الکترونیک اورجینال را از قطعات الکترونیک تقلبی تشخیص دهند.

تشخیص تقلبی یا اصل بودن قطعات الکترونیک برای توزیع کنندگان قطعات الکترونیک و تولید کنندگان ابزارآلات و محصولات الکترونیکی بسیار مهم و حیاتی میباشد.

مقاله پیش رو بر اساس مطالعات سالیان طولانی و تشکیل کمیته ها و سمپوزیم هایی در این ارتباط آماده شده است تا در خرید قطعات الکترونیک و بررسی سفارش قطعات الکترونیک به افراد کمک کند قطعات الکترونیک اورجینال را از قطعات الکترونیک تقلبی تشخیص دهند.

بیشتر قطعات تقلبی از چین می آید هر چند که آن ها از توزیع کنندگان غیر رسمی خرید نمیشود ولی باز هم هفتگی رقم بالایی قطعات تقلبی وارد مجموعه میشود و حتی از تامین کننده هایی که سال ها با آن ها در این زمینه کار کرده ایم کالای تقلبی دریافت میشود که به دلیل عدم تشخیص درست آن ها و نداشتن آگاهی کافی در زمینه تشخیص قطعات الکترونیکی تقلبی رخ میدهد .

ما در این مقاله سعی خواهیم کرد که با ساده ترین روش ها تشخیص قطعات الکترونیکی را از قطعات الکترونیکی اورجینال شروع کنیم تا از عواقب بعدی استفاده از محصولات تقلبی در امان باشیم.

اولین چیزی که شما نیاز دارید یک میکروسکپ با دقت بزرگنمایی x30 و یک دوربین متصل به آن است چون گاهی نیاز دارید تا عکس های دقیقی از قطعات بگیرید و برای ارزیابی چند تامین کننده ارسال کنید.

پس از یک میکروسکوپ ، شما نیاز به یک حلال مناسب جهت تشخیص remark قطعات دارید. استون در دسترس ترین و معمولترین حلال است که برای این کار استفاده میشود.

برای شروع بررسی قطعات الکترونیک از بسته بندی و نشانه های آن شروع میکنیم ، برخی از علائم تقلبی بودن قطعات به شرح زیر میباشد:

1- غلط املایی در برچسب های تولید کننده

2- عدم تطابق تاریخ برچسب روی بسته بندی و تاریخ روی قطعات

3- تاریخی که وجود نداشته باشد مانند 0657

4- تاریخی که متعلق به آینده باشد

5- اگر قطعات الکترونیک نسبت به رطوبت حساس باشد باید در پک مخصوص حساس به رطوبت بسته بندی شوند و دارای یک کارت شاخص رطوبت باشند اغلب کسانی که اقدام به جعل میکنند حساسیت های خاص آن ها مانند حساس بودن به رطوبت را فراموش میکنند.

بررسی تورفتگی:

قسمت پلاستیکی IC ها در شرکت های سازنده به صورت هدفمند دارای تورفتگی میباشد

تولید کنندگان قطعات الکترونیک در بعضی از IC ها یک تورفتگی نزدیک اولین پین ایجاد میکنند، در بعضی دیگر هم به عنوان نشان دهنده دیگری ممکن است ایجاد کنند.

بعضی وقت ها هم حفره ها جزء قالب بندی آن است بدون هیچ نشانه خاصی ولی حفره های قالب باید تمیز باشد. بررسی همین حفره ها یکی از بهترین و ساده ترین روش های تشخیص قطعات الکترونیک اورجینال از تقلبی است.

تولید کنندگان قطعات تقلبی زمان محدودی برای ساخت و بررسی نهایی محصول دارند برای همین این حفره ها با دقت و تمیزی قطعات اورجینال در نمی آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین ایمناتک
ارسال پیام